Åtta lag var inbjudna till Ladies Cup 2022 varav Tölö var ett av dem.
Vi såg cupen som en fin möjlighet att spela ihop laget med våra dubbelidrottande spelare och de spelare som dragits med skador inför säsongen.
Totalt var vi 21 st spelare och 6 st ledare som åkte till Växjö för att få till en bra kick-off inför säsongen.
Resultat och referat:
Första matchen 1-1 mot Hargs BK:
- En ”väckarklocka”… man spelar matcher tillsammans, allt hänger ihop
Andra matchen 4-1 mot Älvängens IK:
- ”Bom-bom” fina avslut bakom motståndarnas målvakt och konkret lagarbete anfall och försvar
Tredje matchen 0-1 mot Stureby SK:
- Vi rullar runt på våra spelare och vi kämpar på trots trötta ben och skador. Bara att bita ihop då vårt spelsätt kräver bra fokus och energi. Blev en jämn match mot Stureby som slutade som segrare i cupen, och vi tar med oss att vi även i denna match stod upp bra mot våra motståndare.
Fjärde matchen, tredje eller fjärde placering, 0-1 mot Mölnlycke IF:
- Ytterligare några skador och vi tvingas bl.a. till målvaktsbyten. Det påverkar givetvis spelet då vi får flytta om extra mycket i våra positioner.
Vi kan bara konstatera att en cup är en cup där avvägningar och förändringar sker från avresa till hemresa! Spelet varierar och vi har utmaningar i vårt arbetssätt och roller. Vi är aktiva med våra byten för att kunna hantera den långa säsongen med seriematcher.
När vi summerar så blev det 8 st spelare på skadelistan, allt från lättare hjärnskakning, befarad nackskada, ledband, knä-mot-knä. Tur att vårt kunniga ledarteam agerade snabbt och tog hand om våra spelare.
Gruppens sammanhållning och respekten för varandra, det viktigaste ett lag kan ha, har blivit ännu starkare under och efter cupen.
Vi vet inte hur vi står oss i Halland div. 3 ännu, men kan konstatera att inget lag under cupen gör några enkla mål på oss. Vi känner oss trygga med att spelarna är flexibla i att byta postion som också ger en trygghet som helhet för säsongen.
Vi ser fram emot seriepremiären mot Torup/Rydö FF som spelas söndagen den 17 april, kl 14:00, Tingbergsvallen KG!