Idag åkte våra damer till Halmstad för att möta IF Centern i DM.
Tölö började matchen starkt mot division 3-laget och tog rättvist ledningen redan i den 7:e minuten genom årets första mål, signerat Alva Arvidsson.
I den 16:e minuten kvitterade IF Centern till 1–1 och tog därefter över spelet. Tjejerna kämpade på bra, men i den 33:e minuten kunde Centern göra 2–1, vilket också var ett rättvist resultat sett till matchbilden.
I andra halvlek startade Tölö mycket piggt och var nära en kvittering vid flera tillfällen. Tyvärr ville bollen inte in, och i den 67:e minuten utökade IF Centern till 3–1. Därefter gick luften ur Tölö något och baklängesmålen kom tätt, vilket gjorde att matchen till slut slutade 6–1 till IF Centern.
Alla tjejer spelade och kämpade bra, men division 3-laget blev till slut lite för starkt. Extra roligt var att våra tre juniorer stod för mycket fina insatser.
Nästa DM-match spelas söndagen den 15 mars kl. 14.00 på Tingbergsvallen.