2018-08-28 07:55
På söndagen hälsade Getinge IF på i Kungsback för möte med Tölö IF. Två lag j behov av poäng, dessutom två väldigt laddade lag märktes de på förhand!
Vi startade med följande:
John
Jimmy Henke F Hammar Norlin
Bladh Fogelblad Glaerum Längvik
Hampus Davva
Avbytare: Dahlèn, Persson, Apelberg, Zacke, Emil Sjöström
Getinge visar tidigt att man är ute efter att knappa in på Tölö i tabellen och sätter en hög press och jobba på! Tölö har lite problem inledningsvis men hittar sedan rätt och får matchbilden dit vi vill ha den. 1-0 kommer efter de när Hampus Ekdahl bryter dödläget med sitt 8:e mål för säsongen. Härifrån och framåt är det Tölö som styr matchen och anfallsduon Ekdahl-Berntsson har flera lägen att utöka ledningen. John gör en viktig räddning när Getinge sticker upp och får ett läge!
Tölö är starkare och vinner kampen över hela banan och varje gubbe vinner sin match i matchen. 1-0 står sig dock till paus.
Tölö gör några små justeringar i spelet för att få ytterligare utdelning.
Det dröjer inte långt innan 2-0 kommer i andra halvlek, denna gång är det David Berntsson som sätter bollen i nät. Även 3-0 kommer strax efter från straffpunkten för samme man. Emil Sjöström byter av Simon Längvik ute till vänster, Anton Dahlèn kliver in på ett centralt mittfält istället för Viktor Glaerum och Anton Apelberg ersätter Jimmy Henriksson som högerback.
Möjligen slappnar vi av lite för Getinge tillåts reducera men ledningen är aldrig hotad, matchen är hemma. Slutresultat 3-1!
Forza Tölö ekar i Tingbergshallen och vi tar med oss 3 poäng och jobbar vidare mot kommande utmaningar!