2016-05-02 12:58
Lördagen den sista april var dagen då Tölö IF välkomnade Kvibille BK till Hamravallen för seriespel. Ett motstånd som börjat övertygande med två segrar och som även på förhand är ett av de favorittippade lagen. I Tölö hade man under veckan pratat ut om de två inledande förlusterna och hittat en väg framåt.
Några spelare var tillbaka, Joel Olsson, Markus Hammar, Viktor Glaerum och Fredrik Johansson, samtidigt som några saknades exempelvis Johan Eliasson och Albin Ogenhag på grund av skador.
Tölö ställde följande lag på benen:
Tim
Mykland Hammar Bodin Glaerum
Norheim Fredrik Orrö Jocke
Eriksson Davva
Avbytare: Brindeby, Iffe, Hampus, Fogelblad, Joel
Spelarna kände redan på uppvärmningen att gräsmattan för dagen var lite mjuk efter en de regn och därav blev tungsprungen. De gällde att få motståndarna att springa utan boll. Tölö är det laget som lyckas bäst med de under inledningen. Vi har ett bra bolltempo i vårt passningsspel och Kvibille får jaga. Vi rullar upp en hel del bra anfall som leder till hörnor och inläggssituationer. Defensivt vinner vi många situationer med vårt centralblock med Hammar - Bodin - Fredrik - Orrö och kan efter de fördela bollen framåt och ut på kant. Det är hård kamp och Tölö står verkligen upp, Fredrik får en varning efter en duell, de skulle komma fler!
1-0 kommer i den 37 matchminuten för Tölö efter en fast situation. Davva kommer högst och nickar ner bollen till Linus Bodin som resolut sätter bollen i när från nära håll. Efter målet tappar Tölö initiativet, Kvibille skickar fram en hel del bollar på chans och Tölö blir lite passiva istället för att fortsätta med de fina tempot. De leder omgående till att Kvibille vaskar fram chanser och har bland annat en boll i ribban. Tölö reder ut stormen och går till paus med ledning 1-0.
I halvlek pratar vi om att vi gör en bra halvlek men har inte råd att slappna av för då hugger motståndarna direkt. Fortsätt med variation och tempo i passningsspelet och lite fler löpningar var önskvärt.
I andra hittar Tölö tillbaka i spelet och blir bollförare igen. I en omställning kommer Davva fri mot mål, när han väljer att försöka nå Eriksson med en passning rinner chansen tyvärr iväg. Tölö fortsätter att vara väldigt heta i försvarsspelet och vinner tillbaka många bollar tack vare att alla spelare tar jobbet och ligger nära.
2-0 kommer när Viktor Orrö får bollen av Markus Hammar på egen planhalva. Orrö sätter bollen mot Davva som står i offsideläge, Davva inser det och undviker bollen men Orrö fortsätter sin löpning framåt. Kvibilles backlinje stannar av i väntan på en avblåsning, som korrekt inte kommer, Orrö hämtar bollen och fri med målvakten rundar han och lägger in 2-0. En stor eloge till domarteamet som korrekt låter spelet fortgå, samtidigt som det är förståeligt att Kvibilles spelare reagerar eftersom det är en tuff situation att åka på ett baklängesmål på!
Efter målet märks det att Kvibille är lite ur balans och drar snabbt på sig ett par varningar. Tölö fortsätter att spela bra, nya krafter kommer in i form av Hampus, Joel och Iffe. Joel jobbar snabbt till sig ett bra läge inne i straffområdet med avslutet med vänsterfoten går snett. Kvibille gör ett försök att skicka in lite bollar men försvaret tar bort de mesta och bakom står Tim lugnt och tryggt och plockar ner de som kommer förbi. Efter 80 minuter avgörs matchen när en av Kvibilles centrala mittfältare inte klarar av att ligga på rätt sida regelboken utan drar på sig sitt andra gula och blir utvisad, kanske en frustration över att Tölö spelar hårt och rejält hela matchen. Sista tio minuterna spelar Tölö skickligt av och Iffe hittar fina ytor där han kan hålla i boll och sticka in den på Joel, Hampus och Eriksson. Vi tappar lite fokus under några minuter men ledningen är aldrig hotad, match slutar 2-0.
Sammanfattning: Vi gör en mycket bättre laginsats. Alla jobbar för varandra och vi springer fler meter på varje spelare än tidigare omgångar. Vi flyttar in, ligger nära varandra i försvarsspelet och gör det svårt för Kvibille att ta sig igenom våra lagdelar. Vi vinner mittfältskampen solklart och det gör att vi kan rulla boll och Kvibille får jaga vilket var tungt idag. En stabil och rättvis seger och äntligen 3 poäng in på kontot!
Notera att:
- Fredrik Johansson gjorde sin första seriematch för Tölö IF
- Joel Olsson gjorde sin första seriematch för Tölö IF
- Tim Månsson höll årets första nolla
- Viktor Orrö gjorde sitt första mål för året
- Linus Bodin gjorde sitt första mål för Tölö IF i seriespel
- Markus Hammar var tillbaka efter avstängning
- Viktor Orrö utsågs till dagens bästa Tölöit i hård konkurrens
Hört från sidan:
- De märks ju att man är gammal forward! //Linus Bodin, en alltid lika ödmjuk målskytt, BOOOOM!
- Idag sprang varje spelare i snitt 1 kilometer mer än vi gjort tidigare, där är skillnaden! //Matchanalys av assisterande tränare Mathias Etéus.
- Jag blir så himla glad! //Ture Rygren, vårt trognaste fans, var mycket nöjd med dagens insats
Nästa vecka blir intensiv för Tölö IF. Träning måndag, Klass 1 och träning tisdag, Div 4 på torsdag och DM på söndag! En fullspäckad vecka fylld med de bästa som finns, fotboll!
Forza Tölö